HABERLER
   Kış Aylarında Gelen Gribe Çare ''Temizlik'' 12.11.2015
En Etkili Yol Elleri Yıkamak
KIŞ AYLARINDA GELEN GRİBE ÇARE ''TEMİZLİK''
 
 
 
İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek okulu Müdürü Prof. Dr. İlgi Şemin, grip, nezle gibi hastalıklardan korunmanın en etkili yolunun el yıkama olduğunu söyledi.
EN ETKİLİ YOL ELLERİ YIKAMAK
 
Soğukların kapıları çaldığı bu günlerde grip, nezle gibi hastalıklara yakalanma oranları da hızla artıyor. Mikroplarla mücadele ve bulaşıcı hastalıkların tedavisi için büyük kaynaklar harcanırken, uzmanlar sık sık tekrarlanan bu hastalıklardan temizliğe önem vererek korunabileceğini vurguluyor. İEÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İlgi Şemin, gözle görülmeyen mikroplardan korunmanın onlarla savaşmaktan daha düşük maliyetli olduğunu, grip, nezle gibi hastalıklara yakalanmamanın en etkili yolunun el yıkama olduğunu söyledi. Prof. Dr. Şemin, "Hasta bireylerin salgılarının bulaştığı yerlere temas edildiğinde elimize mikroplar bulaşır. Mikroplar, su ve sabun ile yapılacak el yıkaması sayesinde kolaylıkla uzaklaştırılır. Özellikle anne babaların çocuklarına, sık sık ellerini su ve sabunla yıkamayı öğretmeleri gerekir" dedi. 
 
KORUNMANIN PÜF NOKTALARI
 
Prof. Dr. Şemin, grip ve nezleden korunmak için şu tavsiyelerde bulundu: "Eve girer girmez el yıkama alışkanlığı kazanmalıyız. Eller ile gözler ovuşturmamalı, hapşırma veya öksürürken kağıt mendil kullanılıp hemen çöpe atmalıdır. Mendil yok ise hapşırır veya öksürürken ellere değil elbisesinin koluna hapşırılmalıdır. Yakında hasta bir kişi var ise ona çok yakın durulmamalıdır. Okulda da öğretmenlerimizin desteği ile bu alışkanlıklar oluşturulmalıdır. Hasta çocukların okula gönderilmemesi hastalığın yayılmasını engellemek ve diğer çocukları korumak açısından çok önemlidir."
 
Kaynak: Vatan